BMW
5-Series 2026
520i - 2.0T
| Fuel | Gasoline |
| Engine Size | 2.0T |
| Horse Power | 208 hp |
| Cylinder | 4 cylinder |
| Torque | 330 Nm |
| Tank Capacity | 60 L |
| Top Speed | 250 Km/h |
| Drive Type | RWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 7.5 |
| Height | 152 cm |
| Length | 506 cm |
| Width | 190 cm |
| Weight | 1725 kg |
| Trunk Capacity | 520 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Leather |
| Electric Seat | Driver & Passenger |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 19 inch |
| Transmission Warranty | 2 Years |
| Engine Warranty | 2 Years |
| Electric Warranty | 2 Years |
| Highway Consumption | 5.7 L/100 km |
| City Consumption | 6.4 L/100 km |
| Avg Consumption | 5.9 L/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 14.9 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | All-Around |
| Parking Sensor | All-Around |
| Number of Airbags | 6 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |