BYD
Sealion 5 2026
Type 10 - 1.5
| Fuel | Plug-In Hybrid |
| Engine Size | 1.5 |
| Horse Power | 212 hp |
| Cylinder | 4 cylinder |
| Torque | 422 Nm |
| Tank Capacity | 52 L |
| Top Speed | 170 Km/h |
| Drive Type | FWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 8.1 |
| Height | 473.8 cm |
| Length | 171 cm |
| Width | 186 cm |
| Weight | 1785 kg |
| Trunk Capacity | 463 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Fabric |
| Electric Seat | None |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 18 inch |
| Transmission Warranty | 6 Years / 150,000 km |
| Engine Warranty | 6 Years / 150,000 km |
| Electric Warranty | 6 Years / 150,000 km |
| Highway Consumption | 5.9 L/100 km |
| City Consumption | 7.9 L/100 km |
| Avg Consumption | 6.9 L/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 12.8 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | Rear |
| Parking Sensor | Rear |
| Number of Airbags | 6 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |