EXEED
Exlantix ES 2026
Comfort - 1 motor
| Fuel | EV |
| Motor | 1 motor |
| Horse Power | 261 hp |
| Battery Capacity | 77 kWh |
| Torque | 324 Nm |
| Electric Range | 600 km |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Drive Type | FWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 7.9 |
| Height | 148.5 cm |
| Length | 494.5 cm |
| Width | 197.8 cm |
| Weight | 2080 kg |
| Trunk Capacity | 396 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Leather |
| Electric Seat | Driver & Passenger |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 19 inch |
| Transmission Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Engine Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Electric Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Highway Consumption | 14.6 kWh/100 km |
| City Consumption | 15.5 kWh/100 km |
| Avg Consumption | 15 kWh/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 1.6 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | 540 |
| Parking Sensor | Front & Rear |
| Number of Airbags | 6 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |