Lexus
NX 2026
350 - 2.4T
| Fuel | Gasoline |
| Engine Size | 2.4T |
| Horse Power | 274 hp |
| Cylinder | 4 cylinder |
| Torque | 430 Nm |
| Tank Capacity | 55 L |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Drive Type | AWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 6.5 |
| Height | 164 cm |
| Length | 466 cm |
| Width | 186.5 cm |
| Weight | 1830 kg |
| Trunk Capacity | 643 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Leather |
| Electric Seat | Driver & Passenger |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 20 inch |
| Transmission Warranty | 4 Years / 100,000 km |
| Engine Warranty | 4 Years / 100,000 km |
| Electric Warranty | 4 Years / 100,000 km |
| Highway Consumption | 9 L/100 km |
| City Consumption | 12 L/100 km |
| Avg Consumption | 10.5 L/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 9.8 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | All-Around |
| Parking Sensor | All-Around |
| Number of Airbags | 10 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |