Chery
Arrizo 8 2026
Premium - 2.0T
| Fuel | Gasoline |
| Engine Size | 2.0T |
| Horse Power | 254 hp |
| Cylinder | 4 cylinder |
| Torque | 390 Nm |
| Tank Capacity | 50 L |
| Top Speed | 220 Km/h |
| Drive Type | FWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 7.5 |
| Height | 146.9 cm |
| Length | 478 cm |
| Width | 184.3 cm |
| Weight | 1540 kg |
| Trunk Capacity | 450 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Leather |
| Electric Seat | Driver |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 18 inch |
| Transmission Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Engine Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Electric Warranty | 7 Years / 200,000 km |
| Highway Consumption | 6.8 L/100 km |
| City Consumption | 7.2 L/100 km |
| Avg Consumption | 7 L/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 12 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | 540 |
| Parking Sensor | Front & Rear |
| Number of Airbags | 10 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |