Jetour
T2 2026
Luxury - 2.0T
| Fuel | Gasoline |
| Engine Size | 2.0T |
| Horse Power | 254 hp |
| Cylinder | 4 cylinder |
| Torque | 390 Nm |
| Tank Capacity | 70 L |
| Top Speed | 180 Km/h |
| Drive Type | AWD |
| Acceleration (0-100km/h) | 7.6 |
| Height | 188 cm |
| Length | 461 cm |
| Width | 200.6 cm |
| Weight | 1887 kg |
| Trunk Capacity | 580 L |
| Seat Number | 5 |
| Loading Capacity (ton) | N/A |
| Seat Material | Leather |
| Electric Seat | Driver & Passenger |
| Seat Cooling | |
| Seat Heating | |
| Rear Cooling |
| Wheel Size | 20 inch |
| Transmission Warranty | 6 Years - unlimited mileage |
| Engine Warranty | 10 Years / 1,000,000 km |
| Electric Warranty | 6 Years - unlimited mileage |
| Highway Consumption | 8.83 L/100 km |
| City Consumption | 8.83 L/100 km |
| Avg Consumption | 8.83 L/100 km |
| Apple Car Play | |
| Android Auto | |
| Media Display Size | 15.6 inch |
| Start Button | |
| Seat Memory |
| Camera | 540 |
| Parking Sensor | Front & Rear |
| Number of Airbags | 6 |
| Blind Spot Monitor | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Forward Collision Warning | |
| Lane Departure Warning |
Electric Tailgate
Smart Key System
Keyless Entry
Drive Mode
Armrest
Cool Box
Wireless Charger
LED Headlights
Fog Lamp
Side Steps
Heated Side Mirrors
Ambient Lighting
Welcome Lighting
Auto Hold
Rain Sensor
ABS
Adaptive Cruise Control
Hill Holder
Panoramic Roof
Electric Side Mirrors
Electronic Stability Control
4WD